RLR20C8251FRR36
Mfr.Part #
RLR20C8251FRR36
Description
RES 8.25K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
8.25kOhms
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
9.525mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Width :
3.51mm
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
3.51mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C8251FRR36
Vishay / Dale RLR20C8251FRR36
Through Hole 8.25kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,