RLR20C7R50FRRSL
Mfr.Part #
RLR20C7R50FRRSL
Description
RES 7.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
7.5Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
9.525mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
3.51mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Datasheets
RLR20C7R50FRRSL
Vishay / Dale RLR20C7R50FRRSL
7.5Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,