RLR20C76R8FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C76R8FRRE7
Description
RES 76.8 OHM 1% 1/2W AXIAL
Metal Film
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
3.51mm
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
11.43mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
76.8Ohms
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR20C76R8FRRE7
Vishay / Dale RLR20C76R8FRRE7
Through Hole 76.8Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,