RLR20C7500GMB14
Mfr.Part #
RLR20C7500GMB14
Description
RES 750 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
500mW
Packaging :
Bulk
Resistance :
750Ohms
Width :
3.51mm
2
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Mount :
Through Hole
Diameter :
3.51mm
Failure Rate :
M (1%)
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
9.525mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C7500GMB14
Vishay / Dale RLR20C7500GMB14
Through Hole 750Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,