RLR20C7500FRB14
Mfr.Part #
RLR20C7500FRB14
Description
RES 750 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Termination :
Axial
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Diameter :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
750Ohms
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Through Hole
Power Rating :
500mW
Package / Case :
Length :
11.43mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Bulk
Width :
3.51mm
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RLR20C7500FRB14
Vishay / Dale RLR20C7500FRB14
Through Hole 750Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,