RLR20C7152FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C7152FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 71.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
391μm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Film
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
33 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
71.5kOhms
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR20C7152FSR36
Vishay / Dale RLR20C7152FSR36
71.5kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,