RLR20C6R20GSB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C6R20GSB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.2 OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
391μm
Failure Rate :
S (0.001%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Resistance :
6.2Ohms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C6R20GSB14
Vishay / Dale RLR20C6R20GSB14
6.2Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,