RLR20C6811FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C6811FRRE6
Description
RES 6.81K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
3.51mm
Length :
9.525mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
6.81kOhms
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Not Applicable
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Datasheets
RLR20C6811FRRE6
Vishay / Dale RLR20C6811FRRE6
Through Hole 6.81kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,