RLR20C5R60GRRE6
Mfr.Part #
RLR20C5R60GRRE6
Description
RES 5.6 OHM 2% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
2
Width :
3.51mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
5.6Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Rating :
500mW
Diameter :
3.51mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
500mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
9.525mm
Datasheets
RLR20C5R60GRRE6
Vishay / Dale RLR20C5R60GRRE6
Through Hole 5.6Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,