RLR20C59R0FRRE7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C59R0FRRE7
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 59 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Supplier Device Package :
Axial
Length :
11.43mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
3.51mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
59Ohms
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR20C59R0FRRE7
Vishay / Dale RLR20C59R0FRRE7
Through Hole 59Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,