RLR20C5903FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C5903FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 590K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
590kOhms
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
391μm
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Datasheets
RLR20C5903FSR36
Vishay / Dale RLR20C5903FSR36
590kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,