RLR20C5903FMRE7
Mfr.Part #
RLR20C5903FMRE7
Description
RES 590K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
3.51mm
Length :
11.43mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
590kOhms
Failure Rate :
M (1%)
Datasheets
RLR20C5903FMRE7
Vishay / Dale RLR20C5903FMRE7
Through Hole 590kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,