RLR20C5900FRB14
Mfr.Part #
RLR20C5900FRB14
Description
RES 590 OHM 1% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
590Ohms
Tolerance :
±1%
Length :
11.43mm
Termination :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
3.51mm
Width :
3.51mm
Datasheets
RLR20C5900FRB14
Vishay / Dale RLR20C5900FRB14
Through Hole 590Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,