RLR20C56R2FRBSL
Mfr.Part #
RLR20C56R2FRBSL
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Length :
9.525mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Width :
3.51mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Resistance :
56.2Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Package / Case :
Axial
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Power Rating :
500mW
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR20C56R2FRBSL
Vishay / Dale RLR20C56R2FRBSL
56.2Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,