RLR20C56R0GRB14
Mfr.Part #
RLR20C56R0GRB14
Description
RES 56 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
33 Weeks
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Termination :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Diameter :
3.51mm
Resistance :
56Ohms
Tolerance :
±2%
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
11.43mm
Package / Case :
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR20C56R0GRB14
Vishay / Dale RLR20C56R0GRB14
Through Hole 56Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,