RLR20C5602GMRE8
Mfr.Part #
RLR20C5602GMRE8
Description
RES 56K OHM 2% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Resistance :
56kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
M (1%)
Tolerance :
±2%
Length :
11.43mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Diameter :
3.51mm
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR20C5602GMRE8
Vishay / Dale RLR20C5602GMRE8
Through Hole 56kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,