RLR20C51R1FSBSL
Mfr.Part #
RLR20C51R1FSBSL
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
391μm
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
51.1Ohms
Factory Lead Time :
34 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C51R1FSBSL
Vishay / Dale RLR20C51R1FSBSL
51.1Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,