RLR20C51R0GSR36
Mfr.Part #
RLR20C51R0GSR36
Description
RES 51 OHM 2% 1/2W AXIAL
33 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
391μm
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
51Ohms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Package / Case :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR20C51R0GSR36
Vishay / Dale RLR20C51R0GSR36
51Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,