RLR20C51R0GMR93
Mfr.Part #
RLR20C51R0GMR93
Description
RES 51 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
11.43mm
Resistance :
51Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
M (1%)
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR20C51R0GMR93
Vishay / Dale RLR20C51R0GMR93
Through Hole 51Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,