RLR20C51R0GMR36
Mfr.Part #
RLR20C51R0GMR36
Description
RES 51 OHM 2% 1/2W AXIAL
Resistance :
51Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
500mW
33 Weeks
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Width :
3.51mm
Length :
9.525mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
M (1%)
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Diameter :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Datasheets
RLR20C51R0GMR36
Vishay / Dale RLR20C51R0GMR36
Through Hole 51Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,