RLR20C5112FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C5112FRRE7
Description
RES 51.1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Metal Film
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
51.1kOhms
Length :
11.43mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
3.51mm
Datasheets
RLR20C5112FRRE7
Vishay / Dale RLR20C5112FRRE7
Through Hole 51.1kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,