RLR20C5110FRRE8
Mfr.Part #
RLR20C5110FRRE8
Description
RES 511 OHM 1% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
3.51mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Length :
11.43mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
511Ohms
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Datasheets
RLR20C5110FRRE8
Vishay / Dale RLR20C5110FRRE8
Through Hole 511Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,