RLR20C5102GMRE7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C5102GMRE7
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 51K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Length :
11.43mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Package / Case :
Axial
Failure Rate :
M (1%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
51kOhms
Supplier Device Package :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Diameter :
3.51mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±2%
Datasheets
RLR20C5102GMRE7
Vishay / Dale RLR20C5102GMRE7
Through Hole 51kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,