RLR20C49R9FRRE5
Mfr.Part #
RLR20C49R9FRRE5
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
49.9Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
11.43mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C49R9FRRE5
Vishay / Dale RLR20C49R9FRRE5
Through Hole 49.9Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,