RLR20C4873FRB14
Mfr.Part #
RLR20C4873FRB14
Description
RES 487K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
487kOhms
Length :
11.43mm
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Axial
Published :
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Width :
3.51mm
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
32 Weeks
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Termination :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR20C4873FRB14
Vishay / Dale RLR20C4873FRB14
Through Hole 487kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,