RLR20C4020FRB14
Mfr.Part #
RLR20C4020FRB14
Description
RES 402 OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
402Ohms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
3.51mm
Mount :
Through Hole
Length :
9.525mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RLR20C4020FRB14
Vishay / Dale RLR20C4020FRB14
Through Hole 402Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,