RLR20C39R2FMR36
Mfr.Part #
RLR20C39R2FMR36
Description
RES 39.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
39.2Ohms
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
3.51mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Supplier Device Package :
Published :
Width :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
9.525mm
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
M (1%)
Datasheets
RLR20C39R2FMR36
Vishay / Dale RLR20C39R2FMR36
Through Hole 39.2Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,