RLR20C3920FRR36
Mfr.Part #
RLR20C3920FRR36
Description
RES 392 OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
500mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Resistance :
392Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Width :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Number of Terminations :
2
Diameter :
3.51mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
9.525mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR20C3920FRR36
Vishay / Dale RLR20C3920FRR36
Through Hole 392Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,