RLR20C3652FRB14
Mfr.Part #
RLR20C3652FRB14
Description
RES 36.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
36.5kOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Composition :
Metal Film
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Length :
9.525mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
33 Weeks
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR20C3652FRB14
Vishay / Dale RLR20C3652FRB14
Through Hole 36.5kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,