RLR20C3403FRB14
Mfr.Part #
RLR20C3403FRB14
Description
RES 340K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
9.525mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
32 Weeks
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
500mW
Resistance :
340kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
3.51mm
Diameter :
3.51mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR20C3403FRB14
Vishay / Dale RLR20C3403FRB14
Through Hole 340kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,