RLR20C3011FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C3011FRRE7
Description
RES 3.01K OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
3.01kOhms
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
3.51mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
11.43mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR20C3011FRRE7
Vishay / Dale RLR20C3011FRRE7
Through Hole 3.01kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,