RLR20C2743FSRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2743FSRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 274K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
32 Weeks
Power Rating :
500mW
Resistance :
274kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Length :
390.525μm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RLR20C2743FSRE6
Vishay / Dale RLR20C2743FSRE6
274kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,