RLR20C2742GRRE5
Mfr.Part #
RLR20C2742GRRE5
Description
RES 27.4K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
3.51mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
11.43mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
27.4kOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR20C2742GRRE5
Vishay / Dale RLR20C2742GRRE5
Through Hole 27.4kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,