RLR20C2742FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C2742FRRE7
Description
RES 27.4K OHM 1% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
27.4kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Length :
11.43mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR20C2742FRRE7
Vishay / Dale RLR20C2742FRRE7
Through Hole 27.4kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,