RLR20C2703GMRE8
Mfr.Part #
RLR20C2703GMRE8
Description
RES 270K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
11.43mm
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
3.51mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Failure Rate :
M (1%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
270kOhms
Datasheets
RLR20C2703GMRE8
Vishay / Dale RLR20C2703GMRE8
Through Hole 270kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,