RLR20C2703GMR36
Mfr.Part #
RLR20C2703GMR36
Description
RES 270K OHM 2% 1/2W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
32 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
9.525mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
500mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
M (1%)
Mount :
Through Hole
Published :
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
2
Radiation Hardening :
No
Width :
3.51mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
3.51mm
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
270kOhms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Datasheets
RLR20C2703GMR36
Vishay / Dale RLR20C2703GMR36
Through Hole 270kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,