RLR20C2702GRRE8
Mfr.Part #
RLR20C2702GRRE8
Description
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±2%
Resistance :
27kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Length :
11.43mm
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR20C2702GRRE8
Vishay / Dale RLR20C2702GRRE8
Through Hole 27kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,