RLR20C2702GRRE6
Mfr.Part #
RLR20C2702GRRE6
Description
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL
Axial
Termination :
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
27kOhms
Diameter :
3.51mm
Length :
11.43mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Power Rating :
500mW
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Width :
3.51mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR20C2702GRRE6
Vishay / Dale RLR20C2702GRRE6
Through Hole 27kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,