RLR20C2702GRR36
Mfr.Part #
RLR20C2702GRR36
Description
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Power Rating :
500mW
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
27kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Supplier Device Package :
Diameter :
3.51mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
9.525mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
3.51mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RLR20C2702GRR36
Vishay / Dale RLR20C2702GRR36
Through Hole 27kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,