RLR20C2702GRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2702GRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Length :
9.525mm
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Factory Lead Time :
34 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±2%
Composition :
Metal Film
Width :
3.51mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
27kOhms
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
RLR20C2702GRBSL
Vishay / Dale RLR20C2702GRBSL
27kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,