RLR20C2702GRB14
Mfr.Part #
RLR20C2702GRB14
Description
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Metal Film
Lead Diameter :
810 μm
Width :
3.51mm
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
11.43mm
Tolerance :
±2%
Termination :
Resistance :
27kOhms
Diameter :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
33 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR20C2702GRB14
Vishay / Dale RLR20C2702GRB14
Through Hole 27kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,