RLR20C2702GMRE6
Mfr.Part #
RLR20C2702GMRE6
Description
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Diameter :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
33 Weeks
Failure Rate :
M (1%)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
9.525mm
Power Rating :
500mW
Resistance :
27kOhms
Datasheets
RLR20C2702GMRE6
Vishay / Dale RLR20C2702GMRE6
Through Hole 27kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,