RLR20C2701GRRE8
Mfr.Part #
RLR20C2701GRRE8
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Resistance :
2.7kOhms
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
3.51mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
11.43mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Datasheets
RLR20C2701GRRE8
Vishay / Dale RLR20C2701GRRE8
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,