RLR20C2701GRRE7
Mfr.Part #
RLR20C2701GRRE7
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Diameter :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
11.43mm
Resistance :
2.7kOhms
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RLR20C2701GRRE7
Vishay / Dale RLR20C2701GRRE7
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,