RLR20C2701GRRE6
Mfr.Part #
RLR20C2701GRRE6
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Stock
662
In Stock :
662
Length :
11.43mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Metal Film
Width :
3.51mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power Rating :
500mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2013
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
2.7kOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C2701GRRE6
Vishay / Dale RLR20C2701GRRE6
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,