RLR20C2701GRR36
Mfr.Part #
RLR20C2701GRR36
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Metal Film
Width :
3.51mm
Length :
9.525mm
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
2.7kOhms
Datasheets
RLR20C2701GRR36
Vishay / Dale RLR20C2701GRR36
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,