RLR20C2701GRB1411
Mfr.Part #
RLR20C2701GRB1411
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
34 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Width :
3.51mm
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Length :
11.43mm
Published :
Power Rating :
500mW
Max Operating Temperature :
150°C
Not Applicable
Diameter :
3.51mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
2.7kOhms
Datasheets
RLR20C2701GRB1411
Vishay / Dale RLR20C2701GRB1411
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,