RLR20C2701GRB14
Mfr.Part #
RLR20C2701GRB14
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Stock
917
In Stock :
917
Packaging :
Bulk
Working Voltage :
350V
Diameter :
3.51mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
2.7kohm