RLR20C2701GMRE7
Mfr.Part #
RLR20C2701GMRE7
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Length :
11.43mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
2.7kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Failure Rate :
M (1%)
Diameter :
3.51mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR20C2701GMRE7
Vishay / Dale RLR20C2701GMRE7
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,