RLR20C2701FRRE8
Mfr.Part #
RLR20C2701FRRE8
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.7kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Length :
11.43mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C2701FRRE8
Vishay / Dale RLR20C2701FRRE8
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,